Znamy termin i hasło XX Dnia Papieskiego

„Totus Tuus!” – tak brzmi hasło XX Dnia Papieskiego, który odbędzie się 11 października 2020 roku.

Termin i hasło ogłosił 15 stycznia na konferencji prasowej kard. Kazimierz Nycz – Przewodniczący Rady Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.  W konferencji wzięli również udział ks. Dariusz Kowalczyk – Przewodniczący Zarządu Fundacji, pan Michał Powałowski – Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna, ks. Łukasz Nycz – koordynator ds. formacji stypendystów Fundacji oraz pani Paulina Worożbit – menedżer ds. kampanii społecznościowych Fundacji i jej absolwentka. Na spotkaniu podsumowane zostały obchody XIX Dnia Papieskiego oraz na zbiórkę na program stypendialny  (łącznie zebrano 8 324 033 zł). Omówione zostały szczegóły wakacyjnych obozów formacyjnych w Gnieźnie i Krakowie oraz trwająca kampania 1%.

Jako pierwszy głos zabrał ks. Dariusz Kowalczyk, który podsumował obchody XIX Dnia Papieskiego. Przewodniczący Zarządu Fundacji ogłosił wyniki zbiórki na fundusz stypendialny. W tym roku w zbiórce przykościelnej, dzięki wsparciu około 100 tys. wolontariuszy w kraju oraz w środowiskach polonijnych udało się zebrać 7 503 991,29 zł, natomiast w ramach zbiórki publicznej wolontariusze 196 sztabów zebrali na ulicach polskich miast 700 042,50 zł. Dzięki zbiórce SMS-owej darczyńcy przekazali Fundacji 120 000 zł, wysyłając ponad 30 000 wiadomości. Łącznie fundusz stypendialny zasiliła kwota ok. 8 324  033 zł, co pozwoli Fundacji na utrzymanie dotychczasowej liczby 2000 stypendiów.

Po podsumowaniu zbiórki, głos został przekazany kard. Kazimierzowi Nyczowi, który ogłosił datę i hasło XX Dnia Papieskiego. W tym roku obędzie się on 11 października pod hasłem „Totus Tuus”. Metropolita uzasadnił wybór hasła oraz nawiązał do jego interpretacji. – Fundacja wchodzi w dwudziestolecie swojej działalności. Różne hasła szczegółowe, dotyczące pewnej części nauczania Jana Pawła II były w ciągu tych lat hasłami poszczególnych Dni Papieskich. Chcemy, żeby to „Totus Tuus” było jakąś formą syntezy pontyfikatu po tych 20 latach działalności Fundacji, bowiem w tym haśle zawiera się wszystko to, co on chciał nam powiedzieć – tłumaczył Przewodniczący Rady Fundacji. Słowa „Totus Tuus” Jan Paweł II obrał jako swoje biskupie hasło, które towarzyszyło mu także w czasie całego jego pontyfikatu. Kardynał zwrócił uwagę, że rok 2020 jest szczególnym rokiem, gdyż oprócz 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka, będziemy przeżywać także wiele innych wydarzeń – jego 15. rocznicę śmierci oraz 20-lecie Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. – Nie mogę w tym roku, nie powiedzieć dwóch zdań jeszcze o kardynale Wyszyńskim, dlatego że ich drogi z Papieżem krzyżowały się wielokrotnie. Najpierw w 1958 roku, kiedy wszedł młody Wojtyła do Konferencji Episkopatu, której przewodniczącym był kard. Wyszyński. Potem na soborze. Dalej współpracowali 15 lat jako biskupi diecezjalni. Natomiast potem 3 lata jeszcze dane było jeszcze kard. Wyszyńskiemu żyć w tej świadomości, że stał się jakby tym „Janem Chrzcicielem”, który przygotował Wojtyłę do bycia papieżem – podsumował kard. Nycz.

Po wypowiedzi Przewodniczącego Rady Fundacji nastąpiło ogłoszenie terminów i lokalizacji obozów stypendystów Fundacji. W tym roku odbędą się trzy obozy formacyjno-integracyjne: w Gnieźnie dla 650 studentów, w Krakowie dla 1100 absolwentów VII i VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniów szkół średnich oraz w Myczkowcach dla 250 maturzystów. W imieniu miasta Gniezna głos zabrał pan Michał Powałowski. W swojej wypowiedzi Zastępca Prezydenta Miasta Gniezna wyraził wdzięczność za wyróżnienie i wybranie właśnie pierwszej stolicy Polski jako miejsca, w którym spotkają się stypendyści Fundacji oraz zapewnił o współpracy w organizacji obozu. Następnie ks. Łukasz Nycz przybliżył szczegóły 2 pozostałych obozów – w Krakowie i Myczkowcach. W roku jubileuszowym obóz w Krakowie przyjmuje szczególną rolę, gdyż pozwoli on na odkrycie miasta z młodości Karola Wojtyły stypendystom, którzy urodzili się już po śmierci Papieża Polaka i znają jego postać jedynie z relacji rodziców lub materiałów multimedialnych. W czasie obozu zaplanowany jest wyjazd do Wadowic. Najważniejszym wydarzeniem obozu będzie 20-lecie Fundacji, które odbędzie się 25 lipca w Sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach.

Fundacja przygotowała kampanię 1% skierowaną do darczyńców, która odbywa się w tym roku pod hasłem „Zostałeś kimś, kim chciałeś być? Dzisiaj Ty masz wpływ na naszą przyszłość”. Jej szczegóły przybliżyła pani Paulina Worożbit. W ramach kampanii na fanpage’ach wspólnot akademickich pojawi się film, którego bohaterami będą stypendyści. Opowiedzą oni o tym jak Fundacja wpłynęła na ich życie. Program stypendialny można wesprzeć przekazując swój 1% podatku, podając nr KRS 0000150776. W ubiegłym roku z tego tytułu konto Fundacji zasiliło prawie 375 tys. złotych.

Kinga Rynkowska

GALERIA ZDJĘĆ