„Życie niedokończony projekt” – obóz w Myczkowcach 2023

W dniach 30 sierpnia – 8 września w Myczkowcach odbył się obóz stypendystów-maturzystów pod hasłem „Życie niedokończony projekt”. Uczestnicy przez 10 dni poznawali osoby, z którymi dołączą do wspólnot akademickich, brali udział w konferencjach, a także zdobywali bieszczadzkie szczyty.

150 maturzystów przyjechało do Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego Caritasu Diecezji Rzeszowskiej w Myczkowcach na obóz stypendystów-maturzystów. Wraz ze starostami oraz szefami wspólnot akademickich wzięli udział w zajęciach integracyjnych, warsztatach, konferencjach, a nawet wycieczkach w góry.

W pierwszych dniach uczestnicy mieli okazję wziąć udział w konferencji „Jaki obraz Boga noszę w swoim sercu?” oraz warsztatach „Czy rzeczywiście możesz być kimkolwiek chcesz? O talentach, osobowościach i powołaniu.” przygotowanych przez Annę Bonk (Instagram: @trzymam_cie_za_slowo) . Czekały ich  także konferencje s. Angeliki Mrówki „Dwa odejścia” i s. Kamiliany Szymury „Pamiętaj o tym, że zawsze możesz wrócić” oraz Adoracja z rozważaniami poprowadzonymi przez s. Dobrawę Korzeniewską. Piątek stypendyści zakończyli konferencją ks. dr Witolda Burdy – postulatora procesu beatyfikacyjnego rodziny Ulmów.

W sobotę uczestnicy wyruszyli w góry. Mieli do wyboru 4 trasy o różnych stopniach trudności – Tarnicę, Krzemieniec przez Małą i Wielką Rawkę, Połoninę Caryńską oraz Połoninę Wetlińską. W niedzielę stypendyści wysłuchali konferencji s. Tomiry Brzezińskiej „Być kobietą, być mężczyzną” i wspomnień z udziału w tegorocznych Światowych Dniach Młodzieży w Lizbonie, a wieczorem czekał ich uroczysty bal stypendystów.

Poniedziałkowe przedpołudnie upłynęło na konferencjach s. Vianneyi Lupy „Drogi powołania” oraz ks. Łukasza Nycza „Jak podejmować dobre decyzje?”. Później maturzyści wzięli udział w grach integracyjnych crazy games, podczas których rywalizowali między wspólnotami w różnych konkurencjach. Tego dnia uczestników obozu odwiedził również ks. bp Stanisław Jamrozek – biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. We wtorek stypendyści znów wyruszyli w góry, a po powrocie wzięli udział w spotkaniu z ks. Sebastianem Picurem – ewangelizatorem z TikToka (TikTok: @ks.sebastianpicur).

W środę odbyła się konferencja s. Salezji Wojdyły „Jak budować relację z Panem Bogiem w codzienności” oraz część pierwsza Q&A, podczas którego siostry i księża odpowiadali na zadawane wcześniej przez uczestników pytania. Środowe popołudnie minęło przy grze wiejskiej, podczas której wspólnoty rywalizowały w takich konkurencjach, jak np. rzut kaloszem, bieg ogrodnika i fundacyjne czółko. W wieczornej Eucharystii towarzyszył nam ks. Waldemar Janiga – Dyrektor Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Przemyskiej. Dzień zakończyliśmy Drogą Krzyżową zorganizowaną w plenerze.

W czwartek uczestnicy wzięli udział w konferencji o. Ditrica Sangi i Wspólnoty Shalom „Świat czeka na świadków wiary”, drugiej części Q&A oraz gali TOTUS w Myczkowcach, podczas której maturzyści przedstawili mijający już obóz w ich oczach, nawiązując do utworów literackich. Tego dnia uczestników odwiedził również ks. bp Edward Białogłowski – biskup pomocniczy senior diecezji rzeszowskiej. Ostatnim punktem obozu była Eucharystia 5 minut po północy.

Oprócz powyższych wydarzeń wypełniających program obozu uczestnicy codziennie brali udział również w porannej Jutrzni, kwadransie ze św. Janem Pawłem II oraz Eucharystii.

„To bardzo owocny czas dla nas. Podczas obozu mieliśmy możliwość zarówno pogłębiać swoją wiarę, jak i poznać ludzi, którymi od października dołączymy do wspólnot akademickich. I do tego wyjścia w góry – myślę, że wszystkim nam dały tyle radości, ile dawały naszemu patronowi – św. Janowi Pawłowi II.” – mówi jeden z uczestników.

LINK DO ZDJĘĆ [kliknij tutaj]